fraszka o superksiężycu

Autor: borowik ceglastopory, Gatunek: Poezja, Dodano: 13 listopada 2016, 19:05:12

to puchnie jak prostata

dymanego Marata

 

 

 

Już w najbliższy poniedziałek, 14 listopada, będziemy świadkami niezwykłej pełni Księżyca. To będzie wyjątkowa okazja, żeby zobaczyć tzw. superksiężyc, ponieważ kolejna taka pojawi się dopiero za osiemnaście lat.

Superksiężyc to potoczna i astrologiczna nazwa Księżyca w pełni, znajdującego w syzygijnym perygeum swojej orbity. Księżyc osiąga wówczas najmniejszą odległość od Ziemi. Według danych NASA w tym położeniu Księżyc dla obserwatorów jest do 14 proc. większy i świeci do 30 proc. jaśniej niż w apogeum. Opinie o możliwości wywoływania przez Księżyc w tym położeniu szczególnie niszczycielskich zjawisk, jak fale oceaniczne, trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów, nie mają potwierdzenia w badaniach zjawisk przyrody.

Nazwa „superksiężyc” została wprowadzona w 1979 r. przez astrologa Richarda Nolle na określenie momentu, gdy Słońce, Księżyc i Ziemia znajdują się względem siebie w linii prostej, a Księżyc dodatkowo jest w swoim perygeum.

I choć zjawisko występuje raz do roku, to to, które zobaczymy w poniedziałek, będzie wyjątkowe. Dlaczego? Jutrzejsza superpełnia będzie najbliższa od 68 lat. Ostatnia taka miała miejsce w 1948 roku, a kolejna nastąpi dopiero w 2034 roku. Księżyc w pełni zbliży się do Ziemi na odległość 356 511 km.

Kiedy superpełnia będzie widoczna najlepiej? Największe zbliżenie nastąpi około godz. 14.30, ale w centralnej Polsce Księżyc wzejdzie około godz. 16.30.

 

za niezależna.pl

 

 

 

Komentarze (9)

 • Przecież to komunikat, nie poezja! :/

 • co ty tam wiesz.

 • Pewnie, że nie wiem ;) Dobrze, że wiesz Ty ;-)

 • to się w końcu naucz, bo jak na razie twój ulubieniec, do którego się ślinisz z błaganiem o akceptację rzekomego poetyckiego rozeznania, rozjeżdża cię jak walec za ignorancję.

 • ??????

 • na niebie którym?

 • to zależy, która z koncepcji budowy wszechświata jest prawidłowa. jeśli żyjemy na płaskim dysku, to patrz na niebo u góry, bo jak się za bardzo wychylisz poza krawędź, żeby sprawdzić, co jest pod spodem, to możesz fiknąć koziołka i zrobisz sobie kuku. jeśli zaś prawdziwa jest nauka, najbardziej udokumentowana, że Ziemia jest kulą, a my żyjemy w jej środku, to patrz na niebo, które znajduje się w jej centrum. istnieje też kontrowersyjna teoria spiskowa, że żyjemy na zewnątrz tej kuli, ale to mało prawdopodobne.

  tak, czy owak, nie pozostaje nic innego, jak podnieść jutro łebek i patrzeć w srebrną piłkę, która powinna spuchnąć jak podłączony do pompki gruczoł krokowy Marata, albo, dajmy na to, balonik.

  tak, to powinno wyglądać:

  http://www.swiatkowski.net/wp-content/uploads/2015/12/melancholia-2.jpg

 • chodzi mi na czy południowym czy innym kierunku?

 • borowiku pierdol sobie te swoje zgrywy na forum
  ale od poezji się odpierdol
  bo nie tu twoje miejsce

Musisz być zalogowany, żeby dodawać komentarze. Zaloguj się
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się